„Bądź dumny – jesteś Polakiem” pod takim tytułem odbyła się we wtorek 30 kwietnia Akademia z okazji Majowych świąt. Była to okazja do wspólnego przeżycia chwil refleksji nad majowymi uroczystościami. Każde z majowych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy i każde niesie wartości piękne i mądre.

Akademię związaną z historią naszej Ojczyzny przygotowali uczniowie z klasy 2a razem z wychowawczynią p. Aleksandrą Mendryk przy współudziale klasy pierwszej, drugiej oraz czwartej. O muzyczną oprawę zadbała pani Monika Momot.

Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski. Później artyści przedstawili ciekawe informacje na temat 1 maja –Święta Pracy, 2 maja – Dnia Flagi RP oraz najważniejszej daty 3 maja – Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku obchodziliśmy jej 228 rocznicę. Jak wspomnieli uczniowie nasza Konstytucja, która powstała w 1791 roku, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Wszyscy wykonawcy na scenie pięknie prezentowali się w strojach galowych, co nadało  akademii uroczysty charakter. 

Każda z klas przygotowała ciekawe wiersze np.: klasa 1a zaprezentowała wiersz „Katechizm małego dziecka” , klasa 4a wiersz „Polska flaga”, klasa 3a wystąpiła z wierszem Tadeusza Kubiaka ” Tu wszędzie Polska” oraz przeprowadziła Quiz z wiedzy o Majowych świętach. Na zakończenie akademii wszyscy obejrzeli krótki filmik przedstawiający dzieje Polski. 

Dzięki uczestnictwu w apelu uczniowie będą mogli świadomie obserwować i  przeżywać nadchodzące święta, wiedząc, kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można się przyłączyć do ich obchodów.
Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej Ojczyzny, traci swoją tożsamość.  Bądźmy dumni z naszych symboli narodowych i bycia Polką i Polakiem.