W dniu 5 grudnia br. pojechaliśmy autokarem do teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt.  Przedstawienie „Die verzauberten Brüder”/ „Zaczarowani bracia” oparte jest na baśni rosyjskiego autora Jewgenija Schwarz.  Spektakl wzbudził uśmiech i zaciekawienie wśród naszych uczniów, którzy wychodząc z teatru mówili „Było SUPER!”.

Nasi uczniowie po raz pierwszy mieli okazję oglądać przestawienie teatralne, które odgrywane było przez aktorów z Niemiec i Polski (aktorzy ze szczecińskiego teatru PLECIUGA). Na scenie bardzo często pojawiała się postać misia Mischki mówiącego zarówno po polsku, jak i po niemiecku. Zachwyt dzieci wzbudzały nie tylko efekty specjalne (m.in. pirotechniczne i laserowe), ale również piękne wykonane dekoracje i stroje aktorów. Któż nie chciałby przytulić się do puszystego misia, czy pogłaskać kotka? Wszyscy z zapartym tchem śledzili  losy bohaterów bajki. 

Oto krótkie streszczenie tej pięknej i mądrej bajki…
Dawno, dawno temu żyła sobie mama z trójką synów. Dwoje z nich postanowiło wyruszyć do lasu w poszukiwaniu przygód, niestety zła czarownica-Hexe, czyli Baba Jaga zamieniła ich w drzewa – Birken. Zasmucona mama- Mutter Wassilissa wyrusza w drogę na poszukiwanie chłopców. Po trzech latach wędrówki stanęła twarzą w twarz przed czarownicą, ale ta oczywiście nie chciała oddać jej dzieci bez zapłaty. Dzielna mama wykonywała wszystkie trudne zadania Baby Jagi.  Bardzo pomocne okazały się gadające zwierzęta: kot- Kater Kotofei, pies- Hund Szarika i  miś- Bär Mischa, które miały już dość rządów złej czarownicy. W końcu udaje się wszystkim opracować plan przechytrzenia Baby Jagi i chłopcy zostają odczarowani.  Zwyciężyło dobro, przyjaźń i miłość matki do synów.

Po obejrzeniu spektaklu pojechaliśmy do Oder Center aby obejrzeć przepiękne, adwentowe dekoracje. Wielu uczniów miało ochotę sprawdzić swoje umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Podczas zakupów witali i żegnali się po niemiecku, a przy kasie odliczali EURO „eins, zwei, drei…”. Jak widać, warto się uczyć już od najmłodszych lat języków obcych i w praktyce wykorzystywać ich znajomość np. podczas zagranicznych wyjazdów.