W tym tygodniu odbyły się warsztaty związane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu poprowadzone przez pana Łukasza Boskiego –terapeutę SI oraz panią Magdalenę Dudę – logopedę. Pani Magda opowiedziała dlaczego autyzm kojarzony jest z kolorem niebieskim i zaprezentowała kilka zdjęć różnych znanych budynków w kraju i za granicą, które 2 kwietnia rozbłysły na niebiesko. W naszym mieście na niebiesko zaświeciła się np. Filharmonia. Podczas warsztatów uczniowie klas I-IV zaprezentowali “niebieskie” plakaty, które przygotowali wraz z wychowawcami.

Wszystkie osoby obecne na warsztatach, dzieci i nauczyciele z zainteresowaniem obejrzeli krótki filmik, w którym mała autystyczna dziewczynka opowiadała, jak postrzega otaczający ją świat i jak odbiera różne bodźce (np. dotyk, dźwięk, zapach). 

Zadawaliśmy sobie pytania: „Czy wszyscy muszą lubić kolor zielony? Czy Ciebie też denerwuje zmiana porządku dnia? Czy lubisz dotykać zimne czy mokre produkty? Czy niepokoi cię hałas na ulicy, gdy idziesz do szkoły? Czy czasami drażni cię silne światło?”. Okazuje się, że wiele osób z nas ma różne upodobania i nie wszyscy lubią to samo jeść, czujemy się niepewnie w nowym środowisku, nie lubimy, gdy jest za głośno i nie zawsze wiemy, jak mamy zareagować mamy w nowej, nieznanej nam sytuacji.

Osoby z autyzmem są bardzo wrażliwe, odczuwają wszystko mocniej, bardziej, potrzebują więcej czasu na nawiązanie relacji z otoczeniem, z rówieśnikami. Odczuwają tak jak inni, maja swoje potrzeby i pragnienia, a zarazem często mają duży problem z ich zakomunikowaniem. Potrafią odnosić sukcesy w wielu różnych dziedzinach wykorzystując swoje zdolności . 

Dzieci z autyzmem, jak i wszystkie inne, muszą czuć się bezpieczne i kochane, potrzebują mądrych zasad, rozumnej swobody. Wspierajmy je w rozwoju, bądźmy pomocni.