W środę 9 maja uczniowie naszej szkoły pojechali do Książnicy Pomorskiej do Biblioteki Niemieckiej na warsztaty poświęcone bajkom braci Grimm. Tematem warsztatów była m.in. piękna, choć mniej znana bajka “Die Sterntaler”. “Es war einmal ein kleines Mädchen, dem war Vater und Mutter gestorben, und es war so arm, dass es kein Kämmerchen mehr hatte, darin zu wohnen, und kein Bettchen mehr hatte (…)” 

Była sobie mała dziewczynka, której rodzice zmarli, a ona sama nie miała ani domu, ani łóżeczka i była bardzo biedna. Posiadała tylko swoje ubranie i bochenek chleba. Jej największym bogactwem było piękne, czyste, dobre serce. Dziewczynka (das Mädchen) podarowała więc swoją Mütze, Jacke, Brot, Hemd napotkanym w lesie osobom i zwierzętom. W zamian jak się okazało wkrótce została sowicie nagrodzona, ponieważ  z nieba spadły na nią gwiazdy, które zmieniły się w talary. Odtąd dziewczynka nie była już arm (biedna).

Poznając bajkę “Die Sterntaler” czyli “Gwiazdy dukaty” uczniowie nauczyli się  nowych słówek po niemiecku, właściwie dopasowali  tytuły wielu bajek w języku niemieckim m.in. “Hänsel und Gretel” – “Jaś i Małgosia”, “Rotkäppchen” – “Czerwony Kapturek”, “Schneewittchen” -“Królewna Śnieżka” do obrazków. 

Na pamiątkę tej wizyty wykonany został kolorowy plakat, który ozdabia teraz naszą szkolną świetlicę. Wszystkie dzieci  podarowały dziewczynce z bajki einen Stern (gwiazdkę) przesyłając jej dobre życzenia. Pamiętajmy więc, że warto się dzielić z innymi nie oczekując za to zapłaty.