Czytanie książek – oto kilka powodów, dlaczego warto.

 

W dzisiejszych czasach książka nie ma łatwego życia. Musi konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi i wieloma innymi źródłami rozrywki. Mimo to, czytanie książek nadal ma szerokie grono zwolenników – przecież czytanie ma tyle zalet!

Badania w dziedzinie neurologii dowodzą, że MÓZG – jak mięśnie – potrzebuje intensywnej gimnastyki poprzez czytanie.  
Przyjrzyjmy się uważnie, jakie są zalety z czytania książek…

1. Stymuluje umysł.

Z neurobiologicznego punktu widzenia czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów lub mowy. Absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym pozostawia więcej czasu na myślenie. Ślizgając się wzrokiem po kartce, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Oglądając film czy przysłuchując się rozmowom, dużo trudniej o takie pauzy.

2. Uspokaja.

Jeżeli jesteśmy podenerwowani, to książka z pewnością nas uspokoi przenosząc w inny świat. W dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym pośpiechu, warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie. Czytanie rozwija, uczy koncentracji i pobudza naszą wyobraźnię. Dr David Lewisz Mindlab International na University of Sussex mierzył, w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem rozmaitych aktywności tradycyjnie uważanych za uspokajające. Czytanie obniżało poziom stresu podobnie, jak słuchanie muzyki, picie herbaty, czy pójście na spacer.

3. Poprawia sen.

Kilkanaście/kilkadziesiąt minut z książką w ręku tuż przed zaśnięciem (często już w łóżku) pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i się wyciszyć. Ale uwaga, do czytania w łóżku lepsze są książki tradycyjne lub czytniki z papierem elektronicznym. Jasne światło ekranu laptopa, ze sporą zawartością niebieskiej, wysokoenergetycznej składowej, pobudza i daje sygnał raczej do wstania niż do zamknięcia oczu. Czytanie daje więcej ukojenia niż oglądanie filmów. Dlaczego?

Przez całe dnie bombardowani jesteśmy najróżniejszymi, często zbędnymi informacjami, więc docierające do nas dźwięki nauczyliśmy się z konieczności ignorować. Czytanie jest, jak mówienie do siebie głęboko w głowie – pozwala się łatwiej skoncentrować i zapewnia uczucie prywatności.

4. Pogłębia wiedzę.

Jest narzędziem uczenia się. Kiedy uczeń z książki czerpie informacje, poszerza swoją wiedzę. Wszystko, cokolwiek czytamy, pozostawia w naszych umysłach ślady różnych informacji. Nie sposób stwierdzić, co kiedy może się przydać, ale wszystko w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty i poprawia zrozumienie świata.  Czytając zapamiętujemy np. jaka jest prawidłowa pisownia trudnych wyrazów, (szczególnie wzrokowcy) uczą się pisowni wyrazów, nie zdając sobie z tego sprawy.

5. Wzbogaca słownictwo.

Elokwencja i łatwość wypowiadania się podnosi poczucie własnej wartości i buduje pewność siebie. Czytanie książek doskonali płynność mowy. Uczeń ma czynny kontakt z językiem, ćwiczy i poprawia jego znajomość. Usprawnia wysławianie się, pisanie prac stylistycznych, łatwiej też nawiązuje kontakty z innymi.

6. Poprawia pamięć.

Kiedy zagłębiamy się w opowiadanej historii, musimy pamiętać całą gamę szczegółów. Poznajemy nowych bohaterów, ich historie, charaktery, przyzwyczajenia, miejsca, z których pochodzą, geografię nowych światów. Każda książka jest, jak podróż do obcego kraju. Każdy nowy ślad pamięciowy wymaga powstania nowych synaps, połączeń nerwowych.

7. Ćwiczy myślenie analityczne.

Jakże często zdarza nam się, że czytając książkę, zgadujemy jej zakończenie, zanim przewrócimy ostatnią kartkę? I to jest właśnie to – trening myślenia krytycznego i analitycznego, wyciągania wniosków z wielu sugestii i przesłanek.

8. Rozwija empatię.

Uczymy się wyrażać myśli, uczucia, rozumieć innych, poszerzamy wiedzę o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje. Książka może bawić, wzruszać, kształtować wyobraźnię, uczy rozpoznawania pozytywnego i negatywnego zachowania. Czytanie pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, rozterek i motywów działania. Otwiera oczy na świat i drugiego człowieka.

9. Pomaga rozwiązywać problemy

Książki opowiadają różne historie, sytuacje, zawierają możliwe rozwiązania, często pokazują poprzez bohaterów, w jaki sposób należy prawidłowo postąpić. Każdy z nas, czytając może wejść w sytuację bohatera, przeżywać z nim różne emocje, wejść w jego rzeczywistość. Książka pomaga kształtować zasady społeczno-moralne, mądrze wykorzystana, może stać się narzędziem bardzo pomocnym w rozwiązywaniu wielu problemów. Czytając możemy porozmawiać o przyjaźni, agresji, zazdrości czy braku akceptacji.

Drodzy uczniowie zachęcam, abyśmy wspólnie wymienili się inspiracjami, co aktualnie czytamy 🙂
Mile widziane Wasze zdjęcie z polecaną książką 🙂 przesłane na: 
e-mail: karolina_kubowicz@tlen.pl  lub telefon: 665 640 811.

Przygotujmy wspólnie naszą bazę polecanych książek dla dzieci i młodzieży, po które warto sięgnąć Waszym zdaniem!

Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kubowicz
pedagog

 

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

https://wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

https://lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.