Dzień Ziemi (Earth Day) -co możemy zrobić dla naszej planety?
22 kwietnia to z pewnością najbardziej ekologiczna data w ciągu całego roku. Przypomina nam o tym, że powinniśmy szanować nasze miejsce zamieszkania, któremu tyle zawdzięczamy. A raczej rzadko zastawiamy się nad tym na co dzień.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest obecnie aż w 192 krajach świata. Jego inicjatorem był John McConell, który swoją propozycję przedstawił w 1969 roku na jednej z konferencji UNESCO. We współczesnym święcie chodzi przede wszystkim o promowanie ekologicznych postaw. Na całym świecie odbywają się w tym dniu proekologiczne imprezy i akcje np. wspólne zbieranie śmieci.

Nasi uczniowie również są świadomi, jak ważna jest Matka Ziemia. Wraz z rodzinami włączają się przez cały rok szkolny np. w akcje segregowania odpadów, zbierania zużytych baterii. W tym roku każda klasa przygotowała wystawę prac plastycznych: klasa I pt.”Recykling”, klasa II “Nasza planeta”, klasa III “Chrońmy Ziemię”. Prace uczniów  zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu. Podczas zajęć z panią  M. Piwowarczyk uczniowie  klasy drugiej i trzeciej wykonali samodzielnie wspaniałe koty, używając przede wszystkim materiałów, które zostałyby wyrzucone jak np. puszka, stare gazety, karton, zużyta folia. Tak oto powstały różne ekologiczne kotki.

Klasa druga przygotowała wraz z wychowawczynią panią Aleksandrą Mendryk bajkę pt. “Zielony Kapturek”. Młodzi aktorzy doskonale poradzili sobie z odegraniem swoich ról. Przedstawienie rozpoczęły słowa narratora (w tej roli Wiktor): “Dawno temu, za górami, lasami i dolinami w maleńkiej chatce pod lasem Mam i Tata ze swoją córeczką mieszkali. Wszyscy dziewczynkę Zielonym Kapturkiem nazywali.” Ta mała dziewczynka (Ola) kochała przyrodę, jednakże martwiły ją pozostawione w lesie śmieci:”Ale co to? Czy ja śnie? Co tu leży? Fe! Papiery, żelastwo, butelek bez liku! Któż to mógł zrobić?” – pytała Ola widzów. 
Jeśli myślicie, że Wilk w tej bajce był zły -to się mylicie. Nasze dwa Wilki (Karinka i Nela),widząc taki bałagan w lesie zbierały odpady do worków mówiąc: “Ja nie chcę żyć w takim brudzie!”.  Zapracowane Wilki poskarżyły się również Gajowemu (Tomkowi), iż wszystkie zwierzęta uciekły, bo nie mogły znieść takiego brudu w lesie. Słysząc tę rozmowę Zielony Kapturek dał im poradę, aby posegregowały śmieci, gdyż jest to najlepsza metoda. Wspólnymi siłami wszyscy posegregowali śmieci do odpowiednich pojemników.
Przyszedł czas na morał tej bajeczki zaprezentowany przez drugiego narratora Vanessę. Oto jej rola: “Nauczmy się wszyscy segregować śmieci! Nie powstanie wtedy żadne wysypisko i będziemy mieli czyste środowisko!”

Niechaj te słowa towarzyszą nam w codziennym życiu już od małego, wszak to my współtworzymy Życie na Ziemi. Poświęćmy więc czas na refleksję, jak bardzo Przyroda jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.