Ależ to była przygoda! Zaczęliśmy ją w szkole w pażdzierniku br., zgłaszając się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Koch mir was! ogłoszonym przez Instytut Goethe w Warszawie. Uczniowie z klasy 1a (objęci Projektem Deutsch PLUS) przygotowywali podczas lekcji języka niemieckiego trzy projekty stron do książki kucharskiej. Do opisu składników oraz przepisu potrawy  w języku niemieckim dołączyliśmy zdjęcie przygotowanej potrawy. Wszystkie projekty zostały przesłane do Warszawy.

W listopadzie zostały ogłoszone wyniki konkursu. Ku naszej ogromnej radości jeden z projektów (potrawa Labskaus) zdobył I miejsce w kategorii klas I-III. Mali kucharze: Laura, Lena i Ruben zostali zaproszeni na Galę wręczenia nagród do Warszawy połączoną z  Warsztatami kulinarnymi. W podróży towarzyszyły im panie Magdalena Chawziuk i Basia Frączkowska.

Do Warszawy udaliśmy się w czwartek 21.11 pociągiem. Podczas dłuuuugiej podróży nie było czasu na nudę i zadawanie pytań typu “A daleko jeszcze?” Wspólnie graliśmy w kalambury, zgadywanki i inne gry. Aktywna przerwa w Poznaniu była zabawą na karuzeli i ciuchci. O godz. 21.15 dotarliśmy do stacji Warszawa Centralna. Po spokojnej nocy w hotelu (z którego mieliśmy piękny widok na Pałac Kultury i Nauki) i pożywnym śniadaniu udaliśmy się metrem na miejsce spotkania zwycięzców konkursu “Ugotuj mi coś”. 

Podczas uroczystości wręczenia nagród obecni byli Goście z Ambasady Niemiec, Pani Dyrektor Instytutu Goethe  oraz p. Justyna Ciecharowska – koordynatorka projektu Deutsch PLUS oraz fotoreporterzy. Po wręczeniu dyplomów i nagród wszystkie dzieci ubrały fartuszki i ochoczo przystąpiły do “kucharzenia”. Za blatem kuchennym stanęło 28 dzieci – uczniów klas 1-8 szkół podstawowych z całej Polski. Kochworkshop poprowadził szef kuchni z Niemiec. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy i każda z nich przygotowywała dla całej reszty jedno z niżej wymienionych dań – zaczynając od krojenia składników po ich usmażenie i wyserwowanie.

Co ugotowali uczniowie? Oto piątkowe  3 daniowe Menü: Mini-Knödel mit cremigen Pilzen, Hänchenschnitzel im Nussmantel mit Bratkartoffeln und Kräuterdipp und Blaubeer Pfannkuchen mit Vanillesauce. Dodatkowo przygotowywane były deski wędlin i serów, humus z warzywnymi dodatkami oraz surówka z kaszą. Alles war sehr lecker! Wszystko było bardzo pyszne!

Pobyt w Warszawie był niesamowitym przeżyciem dla naszych uczniów. Spotkanie z niemieckim szefem kuchni było okazją do nauki kilku nowych słówek w języku obcym. Każdy z nas zdobył nowe doświadczenia. Wir haben viel Spaß gehabt und dabei gezeigt, dass man Deutsch nicht nur in der Schule lernen muss.

mgr Magdalena Chawziuk