Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Wyposażenie zakupione w ramach Laboratoria Przyszłości:
- Drukarka 3d z zestawem filamentów oraz laptopem,
- Aparat fotograficzny z dodatkowym wyposażeniem: mikrofon, gimbal, zestaw oświetleniowy, statyw,
- Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter,
- Mikroport Saramonic Blink 500,
- Lutownica,
- Mikroskop Levenhuk Rainbow,
- Przemysłowa apteczka pierwszej pomocy,
- LEGO® Education SPIKE™ Prime,
- LEGO® Education BricQ Motion Prime Pack,
- Regał Grande L – klon jutland,
- Lupa,
- Mini Waffle pastelowe,
- Klej czarodziejski
- Tempery 6 kolorów,
- Wyposażenie pracowni- ławki, krzesła, tablica suchościeralna, szafki do pracowni
GRUDZIEŃ 2022
Rozpoczynamy przygodę z drukiem 3d.
Dzięki @LaboratoriaPrzyszlosci mamy w szkole drukarkę do wydruku 3d. Uczniowie klas starszych podejmują to wyzwanie. Na lekcjach informatyki projektujemy bombki na kiermasz świąteczny.
Uczniowie klas młodszych obserwują pracę drukarki 3d zakupionej dzięki udziale w projekcie @LaboratoriaPrzyszlosci.
Na kole informatycznym uczniowie klas młodszych korzystali z LEGO education zakupionego w ramach projektu @LaboratoriaPrzyszlosci. Budowaliśmy pierwsze pojazdy, a potem nadszedł czas na zawody, kto pierwszy pokona dany odcinek.
W II semestrze 2022/2023 roku na zajęciach koło infomatyczno – kreatywnego uczniowi budowali pojazdy z klocków lego, programowali robota Pythona zwanego „Legatkiem” tworząc między innymi tory przeszkód, wykonywali zadania według określonego wzoru lub własnego pomysłu.
Rysowaliśmy świąteczne zadania dla ozobotów, wykorzystując kody potrzebne do pokonania tras. Na szkolne kiermasz świąteczne przygotowane zostały ozdoby świąteczne projektowane przez uczniów koła i wydrukowane na drukarce 3d.
Podczas Dnia Otwartego szkoły zaprezentowane było Lego Education- tańczący robot oraz gra.
Z okazji Światowego Dnia liczny Pi uczniowie koła wydrukowali liczbę Pi, a dla uczniów klas 3 i 8 zaprojekowane zostały pamiątkowe breloki.
Na lekcjach informatyki w klasach 5-8 każdy uczeń projektował swój brelok, zawieszkę do kluczy.