Podczas Dnia Otwartego Szkoły w  sobotę 9 marca odwiedziło nas dużo Dzieci wraz z Rodzicami. Przyszli kandydaci do: “zerówki”, klasy pierwszej oraz dzieci starsze zainteresowane nauką w naszej szkole,  mogły uczestniczyć w następujących zajęciach: Dziecięca matematyka, Świat eksperymentów, Angielski na wesoło, Zabawy sensoryczne, Muzyczna przygoda z Dzwoneczkiem i Piotrusiem Panem oraz Wizyta w Eko kuchni.

Na powitanie Goście obejrzeli przedstawienie w języku niemieckim pt. “Prinzesin Fröschli sucht einen Prinzen”  w wykonaniu uczniów klas I-IV ze Szkolnego Koła Teatralnego. W bajce o Księżniczce Żabusi, która szukała odpowiedniego kandydata na męża występowali również: kot, jeż, lew, rekin, pantera, żyrafa, miś koala, słoń i królik. Tych kandydatów Żabusia odesłała mówiąc stanowczo: “Ich will dich nicht!” (Nie chcę Ciebie!), jednak, gdy na dwór królewski przybył Książę Żaba z Froschlandu zadrżało jej serduszko. Jak to bywa w bajkach były więc i oświadczyny i taniec weselny przy dźwiękach skocznej muzyki. Podczas przedstawienia uczniowie pokazali swoje umiejętności językowe, taneczne i wokalne.

Po zakończonym przedstawieniu,  pani Dyrektor Szkoły Maria Karbowiak przestawiła ofertę edukacyjną na rok szkolny 2019/2020 ośmioletniej Niepublicznej Szkoły Podstawowej LEGATO oraz odpowiadała na pytania Rodziców. W tym czasie Dzieci pod opieką nauczycieli uczestniczyły w ciekawych zajęciach na poszczególnych stacjach w salach lekcyjnych. 

Podczas zajęć Dziecięcej matematyki dzieci ćwiczyły pamięć i koordynację wzrokową bawiąc się w wiosenne memory. Kolejnym zadaniem było odgadnięcie matematycznych zagadek oraz odszukanie odpowiedniego rozwiązania w sali. Przewodniczkami w tej sali były pani Ola oraz pani Basia.

W sali Świata eksperymentów można było zobaczyć np. wybuch wulkanu i papierowe kwiaty zakwitające zimą. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem przeprowadzały obserwacje mikroskopowe m.in. komórek skórki cebuli, odnóża muchy domowej czy kleszcza oraz obserwacje makroskopowe porostów, moczarki i rosiczki. Samodzielnie przeprowadzały także doświadczenia potwierdzające istnienie tlenu, ciśnienia (nurek Kartezjusza) i napięcia powierzchniowego (czy monety przeleją wodę?). Mogły też rozpoznawać drzewa iglaste po szyszkach. Dodatkowo, bawiły się kolorami tworząc ciekawe kompozycje barwne. Pani Sylwia oraz pani Agata chętnie objaśniały w/w zjawiska przyrody.

W sali języków obcych pani Marta (nauczyciel języka angielskiego) pracowała z dziećmi nie tylko na tablicy multimedialnej, ale również zaproponowała zabawę z magic sack. W owym magicznym worku schowały się różne zwierzęta. Zadaniem dzieci było odgadnąć tylko poprzez dotyk nazwę “animalsa”. Ileż uśmiechu było na twarzy dzieci, gdy udawało im się rozpoznać pluszowego zwierzaka. It ist a lion, rabbit, giraffe, elephant! – wykrzykiwały dzieci z radością.

Czy zabawa wpleciona umiejętnie w terapię może być fajna i skuteczna? O tym przekonał nas np. pan Łukasz terapeuta SI. Podczas zajęć sensorycznych dzieci mogły  np. wybrać się na łowienie rybek, balansować na specjalnych przyrządach (ćwiczenie koorydynacji wzrokowo-ruchowej), wyławiać z tzw. suchego akwarium literki i przy zasłoniętych oczach odgadywać czy jest to A, K czy np. Z. Nasi specjaliści, terapeuta p. Łukasz oraz logopeda p. Magdalena włączali się w zajęcia z dziećmi.

Czas na muzykę i taniec! Pani Monika (nauczyciel muzyki) oraz pani Asia (nauczyciel wychowania fizycznego i tańca) zabrały dzieci w bajkową krainę Piotrusia Pana i Dzwoneczka. Powstały dwie drużyny, które wspólnie wspólnie wyruszyły w takt muzycznej przygody. Taka forma zajęć ruchowych połączona z odgrywaniem ról, bardzo przypadła dzieciom do gustu. 

Ostatnią “stacją”, którą dzieci odwiedziły była Eko kuchnia. Na pięknie przygotowanym i udekorowanym przez panią Renię kwiatami stole, czekały produkty do stworzenia własnej, owocowej “pizzy”. Pani Karolina podała przepis  na spód owocowej “pizzy”, a następnie dzieci dowolnie według własnych kulinarnych upodobań mogły dokończyć swoje dzieło. Ależ pysznie wyglądało ich deserowe danie z jagodami, winogronami lub truskawkami. Nie zabrakło też czasu na wspólną degustację przy stole.  Niektóre dzieci  skomponowały również owocową “pizzę” na wynos dla swoich Rodziców. Było pysznie- mniam, mniam!

Sobota była wesołym, kolorowym dniem w naszej szkole. Dziękujemy serdecznie za odwiedzenie naszej placówki i już teraz mówimy do zobaczenia wkrótce w naszej szkole!