W piątek 29 listopada spotkaliśmy się w naszej szkole z p. Marzeną Białowolską z Fundacji na Rzecz Zwierząt “DZIKA OSTOJA” w Wielgowie. Uczniowie wzięli udział w prelekcji pt. “Myśleć globalnie – działać lokalnie”. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o życiu dzikich zwierząt np.: czy szop pracz robi pranie i dlaczego, czy wydry lubią pić kozie mleko, jakie zwierzątka oprócz kotów są amatorami kociej karmy, kto zasypia na zimę pod liśćmi.
Dzieci zadawały dużo bardzo ciekawych pytań i chętnie opowiadały o swoich zwierzątkach, którymi opiekują się w domu. Ogromną niespodzianką dla wszystkich były dwa małe jeże, które przywitały się z dziećmi. Pani Marzena obiecała, iż następnym razem odwiedzi nas z innymi zwierzątkami.
Zbiórka darów dla Fundacji przerosła nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy ogromne wsparcie od Rodziców i pracowników szkoły, którzy przynieśli do szkoły mokrą i suchą karmę dla kotków, którą po spotkaniu przekazaliśmy na ręce p. Marzeny i p. Krzysztofa. Kocie serduszka mówią “Miaaaaau – dziękujemy”.
Czym zajmuje się Fundacja?
Do Fundacji trafiają zwierzęta w różnym stanie, wszystkie dostają pomoc. Zwierzęta są rehabilitowane, leczone i wypuszczane ponownie na wolność. Są tu np.: dziki, sarny, łoś, jeże, wiewiórki, zające, wydry, różne gatunki ptaków oraz wiele, wiele innych potrzebujących pomocy zwierząt.
„Pomoc dla jednego zwierzęcia jest kroplą w morzu potrzeb, ale dla tego konkretnego zwierzaka może stać się oceanem”– w taki krótki sposób można określić filozofię i podejście do życia prezes Fundacji p. Marzeny Białowolskiej (EKO Szczecinianki 2015).
Rotacja zwierząt jest duża. Pod opieką Fundacji przebywa zwykle 180- 300 zwierząt. W ciągu roku to nawet tysiąc zwierząt, które tutaj znajdują schronie, pomoc medyczną, pokarm a przede wszystkim SERCE od ich opiekunów oraz wszystkich wolontariuszy. Aby nakarmić zwierzęta potrzebne jest każdego dnia kilkadziesiąt kilogramów różnorodnych produktów np.: biszkoptów, płatków owsianych, orzechów laskowych, ziaren słonecznika i dyni, owoców, warzywa, mieszanek dla gryzoni i ptaków, wiele litrów koziego mleka i innych “smakołyków”.
Najnowsze informacje o działalności “Dzikiej Ostoi”
Na czterech hektarach przy ul. Bobrowej w Wielgowie powstanie przestrzeń na rehabilitację zwierząt. Wybudowane zostaną zagrody dla zwierzaków, które nie mogą wrócić do natury, powstanie równie z sala edukacyjna. Stworzenie takiego miejsca było jednym ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Dzięki współpracy z nadleśnictwem w Kliniskach, zwierzaki, które przejdą rehabilitację, będą mogły „dziczeć” przy lesie i od razu być wypuszczane do niego na wolność.
” Chcemy mocno postawić na edukację. Wiele dzieci zna lwy i tygrysy, ale nie wiedzą jakie są różnice między sarną a jeleniem czy królikiem i zającem. Będziemy robić prelekcje i poznawać dzieci ze zwierzętami. Dzieci będą mogły poznawać dzikie zwierzęta i ich zwyczaje Oprócz tego część zwierząt, które są już oswajane np. nutria, będą mogły być pomocne przy rehabilitacji dzieci.” – wyjaśnia p. Marzena Białowolska.
Budowa ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt z azylem i strefą edukacyjną ma kosztować 2 mln zł i zakończy się w 2020 r.
Magdalena Chawziuk