Wycieczka do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej była dla uczniów klasy trzeciej i czwartej miłym przeżyciem. W Zalesiu powitał nas pan Tadeusz – leśnik, który opowiedział nam o działalności ośrodka i zapoznał nas z ciekawostkami ze świata fauny i flory.

Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o dzikich zwierzętach, o tym ile żyją lat, jakie ślady pozostawiają w lesie, jak chronić drzewa,  aby zwierzęta nie „pogryzały” ich kory, jakie są najmniejsze i największe szyszki i gdzie rosną, jaki zapach ma igliwie pewnego gatunku choinki, jakie jest pochodzenie nazw miesięcy. Dzieci chętnie zadawały pytania i rozwiązywały łamigłówki w terenie.  W drugiej części naszego pobytu w TOEE skupiliśmy się na doświadczeniach w Sali Zjawisk Atmosferycznych i złudzeń optycznych. Nie zabrakło chętnych do udziału w eksperymentach (np. wspólne zbudowanie miasteczka, w taki sposób, aby budowle i rośliny przetrwały huragan, doświadczenie z kulą plazmową).

Pobyt w ośrodku zakończyliśmy wspólnym ogniskiem  i  odśpiewaniem znanych piosenek harcerskich i szantowych. To był bardzo atrakcyjny dzień!